В науково-дослідних, виробничих, медичних, криміналістичних та інших лабораторіях використовується безліч приладів, які потребують очищених газах високої концентрації: азоті, водні, повітрі без домішок летючих вуглеводнів. Виробництво всіх цих газів забезпечують лабораторні газові генератори.
Азот в чистому вигляді використовується в якості газу-носія і заміщає газу в газовій хроматографії; в якості захисного газу — в рідинної хроматографії — масової спектрометрії; в якості газу для продувки в спектроскопії; як в якості газу-носія і газу згоряння в різних аналізаторах. Крім того, азот застосовують в процесах пробоподготовки, циркулярного дихроїзму, випаровування розчинників і т.д. Генератори чистого азоту гарантують безперебійне постачання вашої лабораторії потрібними обсягами газу необхідного ступеня очищення.
Генератор азоту або балони: що вибрати?Якщо мова йде про постачання азотом промислового підприємства, то вибір очевидний: витрати на доставку, навантаження-розвантаження, підключення, відключення, установку, демонтаж великої кількості балонів перетворюють придбання промислових азотних установок в досить швидко окупаються статтю витрат. Такі установки успішно експлуатуються на нафтовидобувних платформах, нафтопереробних комбінатах, м'ясопереробних і електропромисловість підприємствах і в інших галузях народного господарства.
В разі ж необхідності оснащення невеликої лабораторії не так-то просто вибрати, що купити. Ціна лабораторного генератора азоту (навіть невеликого) не дозволяє стверджувати, що витрати на його придбання окупляться за лічені дні. Це може зайняти місяці, а то й пару років. Однак і в лабораторних умовах самостійне виробництво азоту має свої переваги. В першу чергу генератори азоту необхідні для лабораторій, що використовують гази надвисокої ступеня очищення. У цьому випадку доцільніше самостійно контролювати кондиції газів, ніж покладатися на постачальників. Мають важливе значення також вимоги техніки безпеки і зручність експлуатації. Постійно діючий, змонтований фахівцями генератор сухого азоту набагато надійніше і безпечніше в роботі, ніж газові балони, помилка або недбалість при установці, підключенні або переміщенні яких може привести до сумних наслідків: аварії, пожежі, постраждалим співробітникам і т.п. Крім того, нераціонально витрачати робочий час висококваліфікованого (і, відповідно, високооплачуваного) персоналу на відволікаючі від основної діяльності механічні маніпуляції з балонами. У вас більше не зірветься терміновий аналіз або довгоочікуваний досвід, на підготовку якого було витрачено чималу кількість ресурсів, через те, що азот в балоні закінчився, а нові балони забули замовити або їх доставка затрималася з вини постачальника. Лабораторний генератор азоту не займає багато місця, практично безшумний, не вимагає особливої підготовки персоналу для експлуатації. А всі питання з постачанням лабораторії азотом вирішуються шляхом натискання кнопки на панелі генератора.
Як працюють генератори азотуОсновним принципом дії сучасних промислових і лабораторних газогенераторів є принцип короткоцикловой безнагревной адсорбції за допомогою вуглецевих молекулярних сит. Такі сита ефективно утримують (з подальшим скидом в атмосферу) молекули кисню, при цьому пропускаючи молекули азоту. Великі установки можуть оснащуватися декількома адсорберами, що гарантують безперервний цикл подачі азоту. У лабораторіях, як правило, використовуються одноадсорберние генератори, але зустрічаються і моделі з парними адсорберами, що забезпечують більш високу продуктивність і ступінь очищення газів. Установки для виробництва азоту надвисокої очищення, крім вуглецевих молекулярних сит, оснащуються катализаторную модулем, модулем осушення і іншими необхідними компонентами. Робота адсорберов і інших елементів генератора регулюється електронним блоком управління. Мікропроцесорна система керування забезпечує роботу генератора в повністю автоматичному режимі. Сучасні генератори оснащені клавіатурою, рідкокристалічним дисплеєм, світлодіодними і звуковими індикаторами, інтерфейсом сполучення з комп'ютером, що значно підвищує зручність їх експлуатації.
Різновиди лабораторних генераторів азотуГенератори азоту класифікуються в першу чергу по продуктивності: від великих промислових азотних установок до малопотужних генераторів для лабораторій і невеликих майстерень. Крім того, ви можете купити генератор азоту, який забезпечить вашу лабораторію і іншими газами (наприклад, очищеним від вуглекислого газу, вологи та вуглеводнів стисненим повітрям). Нарешті, ви можете вибирати генератор, що забезпечує певну (максимально необхідну для вашої лабораторії) ступінь очищення вироблених їм газів. Якщо промислові підприємства і майстерні зазвичай не пред'являють особливих вимог до чистоти газів, то для лабораторії може знадобитися генератор азоту надвисокої ступеня очищення.