057 757 3548 050 400 9380   067 318 2112
 (багатоканальний)   093 170 3604
Печать Сообщить другу

Вода в лабораторії

Валерий Атаманюк <op2@chemtest.com.ua>
Дистиллятор воды

Майже у всіх видах хімічного аналізу неможливо обійтися без розчинника. Найпопулярнішим і універсальним розчинником на нашій планеті є вода. Однак звичайна вода, з якою ми стикаємося в побуті не підходить для прецизійних аналізів і досліджень. А все тому, що в звичайній воді знаходиться багато різних домішок, як фізичних, так і хімічних, які можуть внести значні похибки в дослідження а то і зовсім їх зіпсувати. На це впливають органічні домішки, неорганічні солі і розчинені гази. У лабораторії можуть використовувати різну по чистоті воду для різних цілей, наприклад для миття посуду використовують неочищену воду, а от для хроматографії або атомно-еміссонной/абсорційно спектроскопії використовують вже особливо чисту воду, практично повністю позбавлену сторонніх домішок. Воду можна очищати наступними способами:

· Очищення від механічних забруднень і дрібнодисперсних частинок;
· Поліпшення прозорості води завдяки коагуляції, відстоювання і фільтрування забруднень колоїдного і суспендованого типу;
· Облягаючи солі магнію і кальцію усунути жорсткість води, використовуючи вапно і соду, або видалити дані катіони за допомогою катионирования;
· Завдяки іонобмену або дистиляції у випарник можна домогтися знесолення і збезкремнювання вод;
· Термічним, хімічним або термохимическим способом можливо видалити розчинені гази і оксидів заліза;
· Завдяки використанню хлорованих агентів, озону і УФ-стерилізаторів відбувається очищення води від забруднень вірусами, бактеріями і іншими мікроорганізмами. Так само дані забруднення можливо очистити завдяки ультразвуковому впливу, але в цій області все ще ведуться дослідження;
· Видалення з води речовин, які надають їй неприємний запах, сірководню, хлору і органічних речовин.
        

Більшість цих методів вимагають наявності обладнання: як мінімум звичайного дистилятора, а випадках отримання особливо чистої води — наявність бі/тридистілятора, деіонізатора або ж повноцінної системи водоочищення. Також можлива комбінація цих методів.

         

Дистильована вода — вода зазнала очищення, в результаті якої було досягнуто фактичні повне видалення домішок. Однак в очищеній воді все ще присутні атмосферні гази, а саме кисень, азот, аргон, вуглекислий газ і мікроконцентрації інших газів. Розчинений вуглекислий газ в суміші з водою надає їй слабокислу середу з pH 5,4-6,6. Для того, щоб отримати «нейтральну» воду, її необхідно прокип'ятити протягом 30 хвилин, поки всі бульбашки вуглекислого газу не зникнуть, а в наслідку належним чином зберігати в герметичній тарі.

          

Основна область застосування дистильованої води — хімічні лабораторії. У лабораторіях воду використовують в основному для приготування розчинів і проведення аналізів, але так само нею полощуть хімічний посуд після миття. Так само дистилят знайшов собі застосування і в інших областях, наприклад, з його допомогою можливо коригувати щільність електролітів, що забезпечує безпечну експлуатацію акумуляторів, також дистилятом промивають системи рідинного охолодження, розбавляють занадто концентровані рідини. Знаходить своє застосування дистилят і в побуті, наприклад, для додавання в парові праски (гарантовано запобігає появі накипу), і навіть при кольорового фотодруку.

          

Існують також різноманітні методи отримання дистильованої води, які відрізняються за своїм принципом: метод іонного обміну, зворотного осмосу. Можлива комбінація цих способів.

        

Бідистильована вода — дистильована вода повторно зазнала очищення. За хімічним складом вкрай близька до хімічно чистій воді. Такий високий ступінь хімічної чистоти вимагає підвищеної уваги до зберігання та застосування, щоб виключити можливість забруднення бидистиллированной води. Бидистиллят часто використовується в роботі з особливо чистими речовинами, і в свою чергу знаходить собі широке застосування в медицині (для ін'єкцій та інших процедур). Фармацевтична промисловість і лабораторії використовують бідистилят як розчинник для виготовлення лікарських форм, клінічних та доклінічних досліджень. Також вода з таким ступенем очищення знайшла собі застосування в біохімії і косметології та інших галузях.

деіонізованной вода — це вода, яка не містить в своєму складі домішок іонів. По факту це дуже добре очищена вода (чистота — 99,99999991%). Деионизация здійснюється з використанням різного типу іонообмінних смол (катіонітние і аніонітних). При цьому відбувається процес «зв'язування» катіонів металів на катионите, вони в свою чергу заміщуються на іони водню. Аніони кислотних залишків «зв'язуються» з катионитом, вони так само заміщуються на інші аніони, а саме гідроксид іони. Виходячи вищеописаних процесів іони H і OH об'єднуються за допомогою ковалентних полярний зв'язків в, добре нам відому, молекулу води. Не рідко практикується перед Деионизация використання такого явища як зворотний осмос.

          

Зворотний осмос — явище, засноване на примусовому проходженні розчинника (звичайної води) крізь напівпроникну мембрану з більш концентрованого в менш концентрований розчин, тобто вектор напрямку зворотний вектору напрямку самого осмосу. Так само це процес фільтрації, адже мембрана пропускає розчинник, але не пропускає частина розчинених в ньому речовин.

        

За підсумком виходить, що для обладнання будь-якій лабораторії необхідна чиста вода. І присутність водоочисного обладнання так само необхідно як і присутність кваліфікованих фахівців і лабораторних меблів. Більш докладно про дистилляторах Ви можете дізнатися перейшовши за цим посиланням Каталог дистиляторів.


^ Нагору
© 2013-2014 Хімтест Україна. Всі права захищені. Всі використані логотипи і торгові марки, є власністю їх власників!