057 757 3548 050 400 9380   067 318 2112
 (багатоканальний)   093 170 3604
Печать Сообщить другу

Сушильні шафи: природна або примусова вентиляція?

Мосейчук В.И., директор ООО "Химтест Украина" <office@chemtest.com.ua>
Сушильные шкафы

Яка вентиляція — природна або примусова, краща у сушильних шафах.

Шафи, мають примусову вентиляцію, або конвекцію, використовують, в основному, щоб вирівняти градієнт температури, тобто "розкид" температурних значень всередині камери буде зменшуватися в кілька разів. Досягають цього завдяки розташованому всередині камери вентилятору. Як правило, вентилятор розташовують на задній стінці сушильної камери, хоча в шафах серії ШСП вітчизняного виробництва він розташовується зверху.
      В окремих моделях сушильних шаф, наприклад, серії ПЕ (виробництво Росія), FED (виробництво німецької компанії BINDER) можна регулювати швидкість, з якою обертається вентилятор. Важко сказати, як в такій ситуації по камері буде збільшуватися розкид температур зі зменшенням швидкості обертання, виробник в паспорті обладнання про це не згадує. Зазначено лише на нерівномірність температур: вона буде мінімальною, якщо швидкість обертання вентилятора максимальна. Зменшувати швидкість обертання вентилятора доцільно, якщо висушуваний зразок — вкрай дрібнодисперсний (його консистенція нагадує борошно), щоб сильні повітряні потоки не захоплювали його.
      У сушильних шафах, що мають природну вентиляцію, вентилятора немає, і всередині камери циркуляція повітря досягається завдяки наявності отворів, розташованих в її нижній частині — через них повітря проникає всередину камери.
      Процес вирівнювання градієнта температур здійснюється також і завдяки внутрішнім полкам, по всій поверхні яких йдуть наскрізні отвори. Самі полки, нагріваючись від стінок шафи (повітря є поганим теплопровідником), передають тепло до його центру, і за рахунок отворів в полках дозволяють повітря безперешкодно циркулює по всій камері.
       Але в шафах серії ED (компанія BINDER, Німеччина), що мають природну вентиляцію, є спеціально влаштована камера попереднього нагрівання APT.Line. Цей фактор забезпечує високу точність і відтворюваність підтримки температури, причому показник вище, ніж у будь-якого з відомих зараз сушильних шаф, зроблених іншими виробниками.
      На нашу думку, споживачі сильно перебільшують значення сушильних шаф з конвекцією. Спрацював стереотип: чим "точніше шафа", тим краще (мається на увазі розкид температур всередині камери). Хоча це не завжди відповідає істині. Не секрет, що іноді сушильну шафу з примусовою вентиляцією набувають в тому числі і для того, щоб швидко сушити посуд. Тобто, кажуть, що завдяки обдуву посуд буде більш швидко висушуватися, за аналогією з білизною, яке на вітрі сохне набагато швидше. Але тут не беруть до уваги той факт, що температура сушіння посуду не буде такою, яка буває в літню спеку. Адже якщо температура всередині шафи досягає 150оС і вище, то роль конвекції зводиться до мінімуму. А при температурі всередині шафи, близькій до максимальної - 250-350оС (як правило, у переважної більшості сушильних шаф саме такий верхній поріг) при інших рівних умовах, повірте, не мають значення показники температури в різних частинах камери. Повторимося: всередині камери розкид температур для сушильних шаф, що мають природну вентиляцію, в середньому дорівнює ± 10оС, а примусову - ± 2-3оС. Але роль конвекції добре помітна при відносно низьких температурах, в разі необхідності в рівномірному висушуванні зразка.
      Ось, наприклад, модель сушильної шафи ED 53 з природною вентиляцією (шафи BINDER мають запатентовану камеру APT.Line, див. Вище). У цієї шафи розкид температур всередині камери в діапазоні 70/150/300оС дорівнює ± 2/3,2/4,5оС, а її аналог FD 53 з примусовою вентиляцією, відповідно, має розкид температур ± 0,8/2/3,7оС . Незважаючи на те, що абсолютна різниця цих цифр однакова і дорівнює 1,2оС, ясно: чим нижче буде температура нагріву, тим істотніше буде різниця у відносному вираженні. Так, в секторі 70оС в камері з природною вентиляцією розкид температур в 2,5 рази більше, при 300оС — він складе 1,2 рази.
      Загалом, вирішуючи питання про вибір шафи з природною або примусовою вентиляцією, варто уважно ознайомитися з МВВ - прийнятої у вас методикою виконання вимірювань або вивчити відповідний ГОСТ.

^ Нагору
© 2013-2014 Хімтест Україна. Всі права захищені. Всі використані логотипи і торгові марки, є власністю їх власників!