057 757 3548 050 400 9380   067 318 2112
 (багатоканальний)   093 170 3604
Печать Сообщить другу

Як вибрати вологомір?

Мосейчук В.И. директор ООО "Химтест Украина+" <office@chemtest.com.ua>
Как выбрать влагомер

Як вибрати вологомір, або Поради Бувалого (Не реклама!)

       Ви кликнули на це посилання, значить, ви фермер, агроном, виробник сортового насіння, продавець зерна або співробітник лабораторії хлібо-приймального пункту. Невже я не вгадав ?! Адже Вас цікавлять прилади для експрес-аналізу вологості зернових культур ?! Точніше, один, якісний, зручний, звичайно ж, недорогий, але і не дешевка, в загальному, найкращий, ідеальний вологомір. На жаль, ідеалів не існує, а от вибрати той вологомір, який найкращим чином підійде для вирішення саме Ваших завдань, — цілком реально. І ніяких назв фірм! Отже, Вам, напевно, відомо, що найбільш точний метод вимірювання вологості зерна — лабораторний «метод сушильної шафи». Але в польових умовах, коли потрібен швидкий результат, не до лабораторних «тонкощів», і тоді застосовуються експрес-вологоміри. До речі, такі вологоміри на практиці виявляються дуже хорошим помічником не тільки «у полі», тобто в господарствах, де вирощується зерно і де потрібна мобільність приладу-аналізатору. Їх успішно використовують у зерносховищах, в пунктах приймання і переробки зерна, на підприємствах харчової промисловості.
     Що ж потрібно знати, щоб не помилитися у виборі вологоміру для експрес-аналізу зерна?! Почнемо з ціни (хоча зазвичай ціною закінчують. Але ми-то знаємо, що вище бюджету не стрибнеш, і при альтернативі «трактор або вологомір» вибір вирішений.) На спеціалізованих виставках можна бачити чудеса вимірювальної техніки, створені на основі оптики з розширеними функціями ( вологість плюс масличность, протеїн і т.д.) — але ціна!!! Тому зупинимося на двох реальних варіантах вологомірів:
1) без тензоваги,
2) з тензоваги.
     Перші (без тензоваги), природно, мають більш просту конструкцію і меншу вартість. Точність—  не нижче ± 0,5% (чим більше діапазон вимірювання, тим вище похибка), число шкал (під види вимірюваного зерна) — від 15 до 20, ціна — від 120 до 450 євро, виробники — вітчизняні і зарубіжні. Ясна річ, вологоміри українського виробництва завжди дешевше, ніж імпортні аналоги. Вологоміри з вбудованими тензовагами мають більш високу точність — до 0,3%, кількість шкал — до 450 (причому шкали — на вибір — можна завантажити з інтернету власноруч або зробити відповідний замовлення продавцю). Ціна — до 1000 євро, виробники — тільки зарубіжні.
Якщо Ви є зернотрейдером або працівником хлібо-приймального пункту та маєте справу з різними зерном від різних виробників, тоді Ваш вибір — вологомір з тензовагами. Якщо ж Ви займаєтеся вирощуванням власного зерна, то, в принципі, для Ваших завдань цілком може підійти вологомір без тензоваги. При цьому дуже важливо, щоб в такому вологомірі була передбачена можливість підстроювання шкали. Увага: не у всіх українських вологомірах є ця опція (тоді і в інструкції по експлуатації не буде відповідної вказівки про коригування шкали). Вологомір без підстроювання шкали я купувати не рекомендую!
       І ось з цього місця я дозволю собі докладніше. В інструкції хорошого вологоміра без вбудованих тензоваги Ви обов'язково знайдете фразу приблизно такого змісту: «До початку роботи (на початку сезону) пробу зерна слід відправити в спеціалізовану лабораторію і потім згідно з показаннями сушильної шафи підкоригувати даний вологомір». Зазвичай діапазон регулювання становить від ± 2 до ± 10%. І тільки після коригування точність показань Вашого вологоміра буде відповідати зазначеній в заводському паспорті — в межах класу точності. Спочатку ж виробник налаштовує вологомір на так зване «стандартне» «зерно» — здорове, хімічно необроблене, без механічних пошкоджень, з вмістом смітної домішки не більше 1%. Отже, вологоміри без тензоваги потрібно підлаштовувати, і тільки тоді можна отримувати реальні показники вологості. В іншому випадку буде мати місце самообман і обман партнерів. Скількох конфліктів і господарських спорів вдалося б уникнути, якби користувачі уважно читали інструкції і, головне, дотримувалися їх. У нашому випадку — на початку сезону підстроювали вологомір.
     Ще один нюанс. Наприклад, Ви зробили все правильно: виконали всі приписи інструкції по експлуатації, але — в результаті отримали різницю між показаннями сушильного шафи і Вашого вологоміру 0,5%! Який напрошується висновок ?! Або вологомір бракований, або в лабораторії зробили вимірювання методом «на око». В уявленні звичайної людини різниця в показаннях налаштованого експрес-вологоміра без тензоваги і сушильного шафи повинна складати 0%. Але ми-то з Вами професіонали. Ми-то знаємо, що будь-який вимірювальний прилад має похибку. І це нормально. Згідно з паспортними даними, сушильна шафа має допустиму похибку ± 0,5%. Ваш вологомір має похибку, наприклад, ± 1%. І якщо припустити, що показання сушильнї шафи занижені на -0,5%, а свідчення Вашого влагомера занижені ще на -1% (все в рамках зазначених в паспорті класів точності), то, виходить, що максимально допустима різниця в показаннях волагоміра та сушильної шафи становить аж 1,5%. А Ви отримали всього лише 0,5%. Значить, Ваш вологомір налаштований ідеально.
Тепер про пробі зерна для коригування шкали вологоміра, яку слід відправити в спеціалізовану лабораторію (зазвичай, в найближчому ХПП) і для якої потрібно отримати точний показник вологості методом «сушильної шафи». Взагалі, вологість — це параметр, який постійно змінюється і нерівномірно розподіляється за обсягом зерна. Тому до того, як почати вимір вологості, необхідно забезпечити її рівномірний розподіл в масі зерна, засипаного в лабораторну ємність. Для цього лабораторний посуд заповнюють зерном наполовину (це важливо), а перед відправкою проби в сушильну шафу лаборант поміщає її на вібростіл для «розмазування» вологості по пробі і отримання більш точних показників. У спрощеному варіанті замість лабораторного посуду допускається використовувати звичайну пластикову пляшку, а за відсутності вібростола пробу можна інтенсивно потрясти і вручну (але зробити це потрібно обов'язково — нагадую: вологість повинна бути «розмазана» по всьому об'єму зерна).
Чому доводиться займатися коригуванням влагомера без тензоваги на початку кожного сезону ?! Тут теж все зрозуміло. Один і той же сорт зернової культури в залежності від погодних умов і різноманітних природних факторів щороку дає різний зерно. Вродило дрібне зерно, значить, в вимірювальну камеру вологоміра без тензоваги його попало більше по масі і показання вологоміра будуть завищені. У наступному році зібрали більше зерно, і в вимірювальну камеру його попало менше по масі, отже, показання вологоміра без тензоваги будуть занижені. Звідси напрошується висновок: для отримання точних показань вологомірів без тензоваги доводиться щорічно коригувати їх під конкретне зерно.
     Зверніть увагу: у вологомірах з тензоваги передбачена автоматична коригування на натуру вимірюваного зерна.
Залежно від процедури вимірювання вологості вологоміри бувають заглибні (датчик у формі голки, спиці «встромляється» в пробу досліджуваного зерна) і засипні (зерно одним із способів засипається в вимірювальну камеру). У другому випадку потрібно розуміти, що чим більший об'єм вимірювальної камери, тим точніше будуть отримані цифри. Адже (дивіться вище) вологість розподіляється нерівномірно, і для достовірного результату потрібно досліджувати велику кількість проб з різних точок поля, засіяного певною культурою, а потім визначити вологість кожної проби. І тут висновок очевидний:
1) при маленькій вимірювальної камері доведеться виконувати всі вимірювальні процедури для кожної з безлічі проб,
2) при великій камері число вимірювань і всіх підготовчих заходів істотно скоротиться.
     Що за «підготовчі заходи» ?! Відразу обмовлюся, подальша інформація стосується більшості вологомірів (але не всіх!). Справа в тому, що зазвичай (але не завжди!) Перед засинанням черговий проби зерна вимірювальну камеру потрібно ретельно очистити від залишків вологи, що містилася у попередній пробі і осіла на стінках. Відповідну вказівку прописано в інструкції до приладу. Однак в деяких вологомірах враховується так звана «залишкова» вологість. Такий вологомір вимірює вологість порожній камери і враховує отримане значення при аналізі наступної партії зерна. До речі, зерно в такий прилад можна буде засипати тільки після спеціальної команди на табло. Якщо ж в інструкції написано, що допускається спочатку помістити пробу в вимірювальну камеру, а потім включити прилад, то, отже, даний вологомір не визначає вологість порожній камери, і кожен раз її потрібно ретельно очищати (витирати, висушувати) перед новим виміром.
       Ще один абзац про засипних вологомірах. Важливий параметр, який впливає на точність їх показань і на зручність їх експлуатації, — це спосіб заповнення вимірювальної камери. Тут головне — забезпечити повторюваність щільності засипаного зерна від виміру до виміру. Отже, в залежності від способу заповнення вимірювальної камери розрізняють засипні вологоміри:
1) з ущільнюючої (подпружиненной) кришкою;
2) з ущільнюючої кришкою і подрібненням зерна;
3) із заповненням вимірювальної камери вільним падінням зерна (в цьому випадку зерно слід подавати через спеціальний засипної стакан);
4) з вільним падінням зерна при наявності вбудованих тензоваги і автоматичного обліку щільності засипаного зерна.
      Перші три способи дають клас точності не нижче ± 0,5%; останній спосіб забезпечує найбільш високу точність - до ± 0,3%. І завжди вологоміри з тензоваги будуть більш точними. Це аксіома. Потрібна точність — вибирайте вологоміри з тензоваги!
      У конструкціях сучасних вологомірів передбачені всілякі додаткові функції (наприклад, запам'ятовування попереднього виміру, обчислення середнього значення ряду вимірів і т.д.), а також система підказок, які значно полегшують життя їх користувачам. Мабуть, найважливіша з таких додаткових функцій влагомера — температурна поправка. Відомо, що між вологістю і температурою існує суттєва залежність. Тому вологомір без урахування зміни температури досліджуваного зерна не буде виконувати своє призначення. Значення температури може виводитися на спеціальну шкалу, а може враховуватися автоматично при визначенні показника вологості. Але при виборі вологоміра слід обов'язково звернути увагу на наявність поправки на температуру.
      Що ще потрібно знати при виборі вологоміра?! В принципі вологоміри — це прилади, який може служити дуже довго. А ось гарантію на них найчастіше дають 1 рік (у виняткових випадках 3 роки), тому що при великій кількості вимірів деякі механічні деталі зношуються і їх потрібно періодично міняти. Наприклад, в засипних вологомірах з ущільнювальними кришками з часом виходить з ладу різьблення, пружина втрачає свої властивості; аналогічні деталі (різьблення, пружина), а також подрібнююча поверхню спрацьовуються під вологомірах з ущільнюючої кришкою і подрібненням зерна. Зазвичай витратні деталі без проблем можна купити у фірми-продавця. Підкреслюю: це відноситься тільки до вологомірами з зношуються механічними деталями. Що стосується гарантійних зобов'язань, то в умовах конкуренції вони виконуються в повному обсязі і досить швидко.
       Ось, мабуть, основні моменти, на які потрібно звернути увагу при покупці експрес-вологоміра. З моєї точки зору. А в іншому: «Думайте самі, вирішуйте самі ...» Успіху!

^ Нагору
© 2013-2014 Хімтест Україна. Всі права захищені. Всі використані логотипи і торгові марки, є власністю їх власників!