Гирі бувають вимірювальні, часові та спортивні. Вимірювальні гирі ще називають калібрувальні, еталонні, перевірочні які, в свою чергу, діляться на сім класів точності. Клас точності залежить від ступеня відхилення маси гирі від заданої встановленої маси. ДСТУ ГОСТ 7328-2003 регламентує порядок визначення класу повірочної гирі, а так само випадки застосування конкретних класів гир. Говорити про вартових і спортивних гірях ми не будемо. Залишимо цю тему тим, хто спеціалізується на спортивному інвентарі або займається годинами, а самі повернемося до нашої теми.
Такий прилад, як ваги, являє собою точне вимірювальний пристрій. Тому до виробництва ваг пред'являються досить жорсткі вимоги. Перед відправкою замовлення клієнту ваги піддаються передпродажної підготовки, в ході якої їх налаштовують і калібрують. Але, коли замовник отримує і встановлює ваги, нерідко буває так, що пристрій не забезпечує требующуюся точність зважування і показання ваг можуть значно відрізнятися від зазначених у паспорті характеристик.
Точність показань ваг визначається безліччю різноманітних факторів. Це можуть бути географічні координати місцевості, висота над рівнем океану, температура, скачки електричної напруги в мережі і т.д. На особливо чутливих терезах помітно навіть, як змінюється вага одного предмета, якщо зважувати його на різних поверхах.
Щоб уникнути непорозумінь, рекомендується калібрувати свідчення терезів при будь-якій зміні робочого місця, у разі коливань температури, вологості або атмосферного тиску, і навіть при кожному включенні.
Для калібрування ваг слід користуватися спеціальним калібрувальним вантажем або спеціальної гирею, які мають точну вагу, що спрощує процес регулювання. Вантаж або гиря в комплект постачання ваг не входять, їх купують додатково.
Знайти відомості, яка вам необхідна вага калібрувальної гирі, ви зможете в паспорті ваг, де вказана вага вантажу саме для даної моделі ваг.
Маючи в своєму розпорядженні калібрувальну гирю, ви в будь-який момент можете зробити налаштування і коригування роботи ваг. Разом з калібрувальною гирею ви отримаєте спеціальний сертифікат на неї із зазначенням реальної ваги. Якщо ви будете знати точну вагу, можете перевірити, наскільки свідчення терезів відповідають істині.
З огляду на те, що на вагах, у яких є внутрішнє калібрування, в окремих випадках вбудований вантаж не дозволяє точно налаштувати прилад, використаннякалібрувальної гирі виручить вас і в такій ситуації.
На даний момент існують два види калібрування:
1. Span-калібрування.
2. Калібрування лінійності зважування.
Використовуючи калібрування лінійності, ви можете зменшити відхилення між відтвореним дисплеєм точним вагою та наявним у наявності. Щоб відкалібрувати ваги таким способом, використовують три опорні точки: нульову, проміжну і рівну НПВ . Проводячи калібрування, необхідно мати дві гирі, вага однієї повинена бути рівний НПЗ , а вага другий дорівнює S НПЗ. В інструкції з експлуатації ваг детально перераховані номінали використовуваних калібрувальних гир. Якщо врахувати, що вартість таких гирь порівняно висока, то самостійно проводити регулювання буде накладно. Сучасні апарати мають достатню надійність, тому мізерно мала ймовірність втратити налаштування. Збитися вони можуть у виняткових випадках, наприклад, при виході «балки» з ладу. Якщо таке станеться, то ремонт і регулювання вам зроблять у сервісному центрі.
Span-калібрування — це калібрування ваг в повному інтервалі вимірювання, використовуються дві точки: нульова і крапка, рівна НПВ. Саме така калібрування повинна проводитися перед кожним випадком використання ваг, тут достатньо однієї гирі, вага якої дорівнює НПВ. Хоча в такому випадку різним ваг потрібні і різні калібрувальні гирі, що спричинить, відповідно, додаткові витрати, майже в два рази збільшують ціну ваг.
За ГОСТ 7328 -2001 п.4.1 вага калібрувальної гирі повинен виглядати як 1Ч10n, 2Ч10n , 5Ч10n, де значенням n відповідатиме ціле число (від -6 до +3). Тобто, номінал калібрувальних гир повинен відповідати 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 (мг, г, кг), 1000, 2000, 5000 кг, ніякі інші не допускаються.
Ці вимоги діють тільки відносно калібрувальних гирь, які виробляються згідно ГОСТ 7328-2001. Вимоги даного ГОСТ не відносяться до калібрувальних гирь або вантажам, а також гірям, вбудованим в ваги. Саме з цієї причини калібрувальні гирі, які виробляються за ТУ, можуть бути довільної номінальної ваги.
Більш детальну консультацію про гирі кaлібрувальні (еталонні) Ви можете отримати у менеджерів компанії Хімтест Україна+, зателефонувавши за нашими контактними телефонами або оформити заявку.
Якщо ціна на гирі еталонні (кaлібрувальні) відсутня, запитайте її у наших менеджерів, і в найкоротші терміни Вам її повідомлять.