057 757 3548 050 400 9380   067 318 2112
 (багатоканальний)   093 170 3604
Печать Сообщить другу

ЩО ТАКЕ ЛЮКСМЕТР І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕН?

Валерий Атаманюк <op2@chemtest.com.ua>
ЛЮКСМЕТР

Люксметр — це прилад, що вимірює ступінь освітленості. Принцип дії заснований на такому явищі як фотоелектричний ефект. Це коли потоки фотонів, з яких складається світ, потрапляючи на фотоелемент зроблений з напівпровідника (в даному випадку селен фотоелемент), перетворює світлову енергію в електричну, внаслідок чого виникає електричний імпульс, який згодом обробляє прилад. Чим більше фотонів потрапляє на світлочутливу поверхню напівпровідника, тим більшою величиною володіє сила струму. Одиницею ж вимірювання освітленості, як можна здогадатися з назви приладу, є люкс (освітленість поверхні площею 1 м2 при світловому потоці падаючого на неї випромінювання).

     Перші люксметри володіли аналогової шкалою і стрілкою за принципом гальванометра. Тоді рівень освітленості вимірювався за кутом відхилення стрілки прилад, шкала якого була проградуірована в люксах. В наслідок з розвитком технологій люксметри стали володіти цифровими, а потім і рідкокристалічними дисплеями. Корпус люксметра зроблений з міцних матеріалів і добре підігнаних деталей. Сам же напівпровідник може розміщуватися на самому корпусі, а також є варіанти розташування «приймальні» частини на дроті (дозволяє вимірювати освітленість у важкодоступних місцях). Сама приймальня частина з напівпровідником на борту покрита матовим склом, яке перешкоджає попаданню прямих сонячних променів, а також захищає його від механічних пошкоджень.

      Вимірювальної частиною люксметра є фотоелемент. Він чутливий УФ та ІЧ випромінювання. Ці спектри можна побачити неозброєним оком, т.к виходять за рамки видимого діапазону спектра (390-750 нм). Саме тому багато люксметри мають затримують спектри в цих діапазонах довжин хвиль. Також необхідно враховувати, що різні джерела світла мають різним спектром випромінювання, внаслідок чого на вимірювання накладається певна похибка. У зв'язку з цим для конкретного люксметра необхідно використовувати набір поправочних коефіцієнтів для кожного типу ламп.         

     При точних вимірах освітленості необхідно придбати люксметр з коригуючі світлофільтром (чутливість підбирається максимально близько до чутливості людського ока). Так само є додаткові аксесуари які допоможуть більш точно виміряти, наприклад при вимірі освітленості в приміщенні, де світло падає під великим кутом. Або ж для складання карти освітленості приміщення допоможуть циліндричні і сферичні насадки. Але для побутових цілей всі ці аксесуари не потрібні - буде достатнього звичайного люксметра стандартній комплектації.

Так навіщо ж знати наскільки добре чи погано освітлене приміщення?

      Від того як освітлено приміщення безпосередньо залежить не тільки стан здоров'я очей, але ще і його фізичний і психоемоційний стан, що безпосередньо впливає на його працездатність. У приміщеннях різного призначення вимоги по освітленості різняться. Також, при розрахунку освітленості необхідно враховувати специфіку робочого процесу, виконуваного людиною в приміщенні, його тривалість і циклічність. Даного питання при проектуванні і монтажі різних систем освітлення приділяється особлива увага. Нижче, як приклад, наведено таблицю за нормами освітлення в офісних приміщеннях.

  

Вид приміщення

Норма освітленості згідно зі СНиП, Лк

Офіс з комп'ютерами (загального призначення)

200-300

Офіс з великою площею

400

Приміщення для креслення

500

Конференц зал

200

Ескалатори, сходи

50 -100

Холи, коридори

50 -75

Холлы, коридоры

75

Комори

50

^ Нагору
© 2013-2014 Хімтест Україна. Всі права захищені. Всі використані логотипи і торгові марки, є власністю їх власників!